Philipps University Marburg

Philipps University Marburg

Philipps University Marburg

Представление

Като най-богат на традиции университет в Хесен, Philipps-Universität обединява новаторски изследвания с примерна подкрепа за млади учени и изследователи, с атрактивно академично предложение в очарователна обстановка със средновековен исторически център на града. Научният фокус на Philipps-Universität - с 12 носители на наградата Лайбниц, един от водещите изследователски институти в Хесен - е върху областта на изследванията на инфекции и тумори, синтетичната микробиология, материалознанието, когнитивните и приложните неврологии, изследването на езиковата динамика, биологичното разнообразие и климата изследвания и изследвания на конфликти.

Philipps-Universität е не само германски университет, потънал в традиции, той е и най-старият университет в света, основан като протестантска институция през 1527 г. Той е място за изследвания и преподаване от близо пет века.

Днес в Марбург учат около 25 000 студенти - 12 процента от цял свят.

Почти всички научни дисциплини, с изключение на инженерните науки, са представени в Philipps-Universität Marburg . Различните дисциплини са възложени на 16 различни отдела.

Многобройни организации допълват и обогатяват гамата от услуги на университета. Например такива организации могат да извършват специални изследователски дейности или да подкрепят Philipps-Universität Marburg в областта на комуникацията, информационните технологии и чуждите езици.

145470_pexels-photo-5676744.jpeg
Ivan Samkov / pexels

История на университета в Марбург

Основател от Landgrave Philipp: Университет между лутеранството и калвинизма (1527-1653)

На 30 май 1527 г. Landgrave Philipp Magnanimous of Hesse основава Universität Marburg след въвеждането на Реформацията на негова територия; университетът също носи неговото име от началото на 20-ти век. Най-старият протестантски университет в света, който все още съществува, започва да работи с 10 професори и около 90 студенти в четирите факултета по теология, право, медицина и философия. След смъртта на Филип през 1567 г. територията му е разделена между четиримата му синове и първоначално синовете ръководят университета заедно. Конфесионалните конфликти подтикват внука на Филип, ландграфа Луи V от Хесен-Дармщат, да създаде свой собствен университет през 1607 г. в Гисен, който е бил лутерански - за разлика от Марбург, който по това време е бил калвинист.

Реформираният държавен университет в Хесен-Касел (1653-1807)

Конфликтът, който по време на Тридесетгодишната война се провежда и военно, доведе до прекъсване на университетския живот в Марбург. Възстановеният университет обвърза своите преподаватели с реформираната деноминация. Назначението през 1723 г. на философа Кристиан Волф, един от най-влиятелните мислители на епохата на Просвещението, предизвиква период на напредък за Марбург и привлича ученици от близо и далеч, включително руския универсален учен Михаил Ломоносов. Започвайки през 1780-те, нещата започват да се развиват отново, с помощта на известни професори по медицина, играеща решаваща роля. Малко след 1800 г. юристът Фридрих Карл фон Савини работи като професор и ментор за двамата най-известни студенти от Марбург, Якоб и Вилхелм Грим.

Университетът в Кралство Вестфалия и избирателното тяло на Хесен (1807-1866)

Със създаването на Кралство Вестфалия през 1807 г. под управлението на най-малкия брат на Наполеон, Жером, самото съществуване на Марбургския университет висеше на косъм. В допълнение към университетите в Гьотинген и Хале, в кралството трябваше да има само още един университет. Марбург получи - за разлика от Ринтелн и Хелмщед - договора. През 1858 г. в университета е построено модерно хирургично отделение, което отново се превръща в държавен университет на избирателното тяло на Хесен през 1813 г. Там работи Вилхелм Розер. Конституционният адвокат Силвестър Джордан работи по конституцията от 1831 г. на избирателното тяло на Хесен, въпреки че е затворен в замъка на Марбург през 1839 г. Известният химик Робърт Бунзен също завършва изследвания и преподава в Марбург по това време.

1874 - Марбург става пруски (1866-1933)

През 1866 г. Университетът в Марбург става пруски. Заедно с това дойде бум във всеки смисъл на думата. Броят на професорските длъжности се е удвоил до началото на Първата световна война и броят на студентите се е увеличил до 2500. Около 1900 г. известни професори преподават във всички департаменти в Марбург. Философите Херман Коен и Пол Наторп основават по това време т. Нар. „Марбургско училище“. Първата Нобелова награда за медицина е присъдена през 1901 г. на откривателя на серумната терапия срещу дифтерия и професор по хигиена Емил фон Беринг. "Alte Universität" е построен от 1874 до 1891 г. на мястото на порутения доминикански манастир. През 1908 г. на първите студентки е било разрешено да учат в университета. Ученият престиж на Марбург беше висок през 20-те години. Мартин Хайдегер и Рудолф Бултман преподават в Марбург. Студентската група обаче беше до голяма степен националистическа. Така нареченият Марбургски студентски корпус изигра значителна роля в убийствата в Мехтерщад, при което 15 работници бяха застреляни до смърт.

Националсоциалистическо управление и повторно отваряне след Втората световна война (1933-1945)

След завземането на властта от нацистите през 1933 г. академичното самоуправление беше премахнато и - както беше в цялата Германия - Führerprinzip беше въведен в университета в Марбург. Професори и студенти бяха принудени да заемат позициите си и в Марбург. Един от тях - професор по индогермански изследвания, Херман Якобсон, се самоуби в резултат на това. Докторските дисертации от евреи бяха обявени за невалидни и не само по време на войната Университетската библиотека в Марбург също се възползва от мащабната кражба на книги от националсоциалистите. Богословският факултет, особено Ханс фон Соден и Рудолф Бултман, се противопоставиха на арийските параграфи и подкрепиха Конфесионалната църква. Към пролетния семестър на 1931 г. нацистката студентска организация вече е получила мнозинство в студентския сенат в Марбург. Авторитарен, напълно идеологизиран университет вече не беше в състояние да се представя на високо ниво по отношение на научни и научни постижения и с избухването на войната през 1939 г. това развитие се влоши.

Университетът от 1945г

Марбург издържа Втората световна война до голяма степен невредим. Още през септември 1945 г. Университетът се отваря отново. Както беше и на други места, примиряването с националсоциализма беше част от фона на студентското движение в края на 60-те години. Марксисткият политолог Волфганг Абендрот имаше огромна научна и политическа привлекателност. Той допринесе за репутацията на Марбург като „червен университет“. В същото време Университетът на Филипс също се развива в модерен университет за масите, с около 10 000 студенти около 1970 г. Разширяването на Марбург може да се чете пространствено: многобройни нови сгради за администрация, хуманитарни институти и основната библиотека бяха ключови развитие през 60-те. За природните науки и медицината бяха построени огромни сгради - включително Университетската клиника - на върха на Lahnberge, започвайки през 1970 г.

1970/71 оказва дълбоко влияние върху историята на университета. Настъпи фундаментална реорганизация. Длъжността ректор беше елиминирана и заменена от президент. Факултетите - които сега достигнаха пет на брой - бяха разпуснати и заменени от 21 катедри.

Така нареченият Болонски процес, приватизацията на клиниката и новите планове за строителство - както на върха на Lahnberge, така и в долината на река Lahn - въведоха поредната бурна фаза от развитието на университета, без край или резултати. В момента университетът има 16 катедри и около 25 000 студенти.

145484_pexels-photo-3184325.jpeg
fauxels / pexels

Служба за набиране на средства и възпитаници

Нашият персонал координира кампании за набиране на средства за проекти във Philipps-Universität, които имат допълнителна полза за студенти, учители и региона. Каним ви сърдечно да се присъедините към нас в оформянето на бъдещето на университета: с дарение за текущата ни парникова кампания, с подкрепата на германската стипендия или Фонда за спешна помощ на Corona или безплатен грант. Бихме искали да ви представим нашите възможности за финансиране и успехи тук. Очакваме с нетърпение да се свържем с вас.

Живот в UMR

В Philipps-Universität Marburg , ние сме посрещнали чуждестранни студенти и учени в продължение на повече от 500 години. Ще ни намерите в красивия средновековен град Марбург, по германския приказен маршрут в провинция Хесен. Тук традицията и историята на заобикалящата ви среда ще ви очароват и вдъхновят, а нашият приятелски дух в малкия град ще ви накара да се почувствате като у дома си веднага щом пристигнете.

Независимо дали идвате при нас като студент, докторант, изследовател или като преподавател по обмен или администратор, в Марбург ви очакват големи възможности. Ще вървите по стъпките на велики умове като Емил фон Беринг, първият носител на Нобелова награда в света; световноизвестният химик Робърт Бунзен; и братя Грим, чиито истории са пътували от Хесен до най-отдалечените краища на земното кълбо. Както се казва: другите градове имат университет - Марбург е университет.

Местоположения

  • Marburg

    Biegenstraße,10, 35037, Marburg

Въпроси