University of Chemistry and Technology, Prague ( UCT Prague ) е най-голямата образователна институция от този вид в Централна Европа с традиция, обхващаща почти два века. С прогресивни области на обучение и престижна международна репутация, UCT Prague предоставя на всеки студент образование с напреднали технологии и отлична подготовка за доходоносни кариери в световен мащаб.
University of Chemistry and Technology, Prague : минало и настояще

UCT Prague е публичен университет за висше образование, който провежда научни, изследователски, развойни и изпълнителни дейности. Той е член на семейството на 28 публични и държавни университета в Чешката република и е член на EUA (Европейската асоциация на университетите), FEANI (Европейската федерация на националните инженерни асоциации) и IGIP (Международно дружество за инженерна педагогика). UCT Prague е известна с дълбочината и широчината на своите образователни и изследователски дейности в почти всички отрасли на химията, химическото инженерство, хранително-вкусовата и технологичната индустрия, биохимията, рафинирането, пречистването на вода, енергетиката и биологичните науки и технологии, както и опазването на околната среда, науките за материалите и други области на изучаване на химията. UCT Prague е основана през 1952 г., но произходът му датира от 1807 г., когато първият курс по химия е бил представен на Политехника в Прага. Реорганизацията на Политехниката през 1920 г. доведе до превръщането на химическия факултет в Училището по химична технология, един от седемте секции на Чешкия технически университет. UCT Prague произвежда редица изключителни възпитаници, включително професор Ото Вихтерле, изобретател на меки контактни лещи през 50-те години, и Владимир Прелог, професор в ETH Zürich, който е носител на Нобелова награда за химия през 1975 г., завършва Химическото училище През 1928 г. Прелог получава докторска степен там няколко години по-късно.
Известни изследвания

Изследователите на UCT Prague бяха много успешни в рамките на рамковата програма на Европейската общност HORIZON 2020 и активно участват в разработването на много нови изследователски проекти и сътрудничество. Значителните предишни усилия включват:
- RECOBA, ст.н.с. Проф. Юрай Косек, Междусекторно наблюдение в реално време, усъвършенстван контрол и оптимизация на партидните процеси, спестяващи енергия и суровини.
- Частично-PGMs, доц. Проф. Петър Кочи, Разработване на нова, високопроизводителна хибридна TWV / GPF автомобилна система за третиране след третиране чрез заместване на PGM и редкоземни материали.
- SElySOs, проф. Карел Бузек, Разработване на нови електродни материали и разбиране на механизмите за разграждане на високотемпературни електролизни клетки с твърда оксид.
- SuPER-W, проф. Павел Дженичек, ст.н.с. Проф. Ян Бартачек, Устойчиво възстановяване на продукти, енергия и ресурси от отпадъчни води.
- Проекти за качество на храните: FoodSmartphone, анализатори за смартфони за тестване на качеството и безопасността на храните; Мултидисциплинарен подход за укрепване на сътрудничеството и създаване на нова платформа за цялостна оценка на безопасността на храните и фуражите; AUTHENT-NET - Мрежа за изследване на автентичността на храните, проф. Д-р Яна Хайслова, д-р Моника Томаниова.
- Научно образование: SCICHALLENGE, магистър Петър Холцхаузер, научни предизвикателства от следващо поколение, използващи техники за участие и дигитални медии.
Факултети
UCT Prague (в допълнение към отделите за нуждите на целия университет) има четири факултета:
- Химически факултет
- Факултет по екологични технологии
- Факултет по храните и биохимични технологии
- Химическия факултет
UCT Prague в цифри
UCT Prague има 871 служители (данни за годишния доклад за 2014 г.), включително 510 преподаватели и 361 научни сътрудници. UCT Prague е акредитирана да предоставя тригодишни бакалавърски програми, двугодишни магистърски програми и докторска степен. програми. Общо записване в UCT Prague през 2014 г .: 3606 бакалавърски и магистърски студенти и 843 докторанти. ученици (данни за годишния доклад за 2014 г.).
Световно сътрудничество и сътрудничество
UCT Prague сътрудничи с повече от 100 университета и институции по целия свят. Университетът е най-активният участник от чешкия университет в програмата за обмен на студенти по програма Еразъм и също така участва в други програми като 5-та и 6-та рамкова програма, COST, EUREKA и Leonardo da Vinci.

Компютърни съоръжения
UCT Prague поддържа висококачествени изчислителни съоръжения с гигабитова мрежа. Компютрите са достъпни за студенти, изследователи и преподаватели в почти всичките няколкостотин лаборатории и работни помещения.
Библиотека: ChemTK
UCT Prague управлява отлично оборудваната библиотека ChemTK, разположена в модерната сграда на Националната технологична библиотека (NTK). В колекцията на ChemTK са включени над 100 000 книги, наръчници, енциклопедии, периодични издания и други публикации. ChemTK се абонира за 300 професионални периодични издания и осигурява електронен достъп до научни списания. Понастоящем в електронен формат са достъпни над 2 500 списания от престижни научни издателства. ChemTK също осигурява достъп до SciFinder, Chemical Abstracts Service и други специализирани ресурси (виж пълния списък на eResources), които позволяват научни изследвания в научните специалности. Пълните колекции от ръцете на Beilstein Handbuch der Chemisch и Gmelin Handbuch der anorganischen Chemie се предлагат и в печатен и в електронен формат. Печатните издания са достъпни в редки книги и специални колекции на NTK в читалнята.
Централни лаборатории
Централните лаборатории на UCT Prague състоят от осем лаборатории:
- Лаборатория за ЯМР спектроскопия
- Лаборатория по инфрачервена (IR) и раманова спектроскопия
- Лаборатория за масова спектрометрия (MS)
- Лаборатория по органичен елементарен анализ
- Лаборатория за рентгенова дифракция
- Лаборатория по термично-гравиметричен анализ (TGA)
- Лаборатория по атомно-абсорбционна спектроскопия (ААС) и Лаборатория за анализ на повърхността
Лабораториите осигуряват висококачествено оборудване за използване от студенти, преподаватели и изследователи и са оборудвани със съвременна апаратура. Лабораторният персонал има опит в рутинни, както и специализирани експерименти. Лабораториите се използват за студентски проекти, финансирани от безвъзмездни средства научни изследвания и промишлени приложения. Външните клиенти (университети, частни фирми и др.) Също могат да използват съоръженията. Персоналът на лабораторията също преподава няколко курса, семинари и други семинари за членове на общността на UCT Prague . Курсовете включват практически техники, както и методи за интерпретация на спектрите.